علت کنار گذاشتن خوردن داشبورد

اگر یک پیکان مدل ۵۷ داشته باشید , احتمالاً با این ایراد , یعنی رخنه‌ خوردن داشبورد روبرو شده‌اید . این قضیه , کلیه جا به همین شکل است . پس چرا داشبورد پیکان مدل ۵۷ کنار گذاشتن می‏خورد , ولی داشبورد یک پراید مدل ۷۹ تا عصر متعددی سالم می‏ماند؟

همان طور که احتمالاً حدس زده‌اید او‌لین عامل نوروفروغ خورشید است . در سال‌ها قبلی , خرید خودرو فروش خودروسازان , خطرات مربوط به قرار داشتن مداوم در معرض تابیدن آفتاب و ارتقا دمای ناشی از آن را نمی‌دانستند . علاوه بر افزایش دما , اشعه‌ی ماوراء بنفش هم عامل مهمی است . تابش طولانی زمان اشعه‌ی ماوراء بنفش قادر است پیوندهای شیمیایی یک پلیمر را بشکند و موجب تخریب آن شود . البته در راستی , ایراد اساسی درین است که سطح داشبورد کاملاً کم آب میشود . افزودنی‌های پلیمری به نام نرم‌کننده‌ها با سپری شد عصر از درون داشبورد به محفظه اطراف پراکنده میگردند .
نرم کننده ها
نرم‌کننده ها موادی میباشند که جهت کاهش دمای انتقال شیشه‌ای به یک پلیمر افزوده می‏شوند . بخشی از یک لوله‏ی مشقت بار پلی ( وینیل کلراید ) ( PVC ) را با پرده‏ی گرمابه که آن هم از PVC است , مقایسه نمائید . پرده‏ی پلاستیکی , قابل انعطاف کننده‏ای تحت عنوان افزودنی دارد که آن را قابل انعطاف و انعطاف پذیر می‏کند . قابل انعطاف کننده‏ها معمولاً مولکول‏های آلی کوچک هستند . بیس – ( ۲ – اتیل هگزیل ) فتالات , یا به اختصار DOP , عموماً ملازم با PVC , به عنوان مصرف می‏شود . ضمناً DOP ماده‏ی شیمیایی‏ای است که بوی خاص جدید بودن سفره , مشخصه‏ی آن است .


حال چه حدسی می‌زنید؟ پوشش خارجی داشبورد شما از PVC ایجاد شده است . در طی سالیان که آفتاب فصل تابستان به آن می‌تابد , نرم کننده تبخیر می گردد و در فیض . . . خُب , خودتان می دانید .

داشبوردها پیچیده می‌باشند داشبورد یک خرید خودرو فروش خودرو , از سه لایه تشکیل شده شده است . شما لایه ی زیرین را نمیبینید . این لایه از یک ترموپلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه , ایجاد شده است . روی آن لایه ای از فوم پلی یورتان جای‌دارد . لایه‏ی رویی در اتومبیل‏های سابق , حتماً از جنس PVC است . اخیراً رویکرد های داشبورد از آلیاژ PVC با ماده ای به نام ABS , درست شده گردیده اند .

ABS مخفف اسم یک کوپلیمر بل ساخته شده از آکریلونیتریل , بوتادی ان , و استایرن است . PVC آلیاژ شده با ABS در فعالیت کار PVC ملازم با قابل انعطاف کننده را انجام می‏دهد , البته در این مورد , ABS تبخیر نمی‏شود . بدین ترتیب داشبورد ماندگاری فراوان بیشتری پیدا می‏کند .
تعمیر و مراقبت PVC – ABS
سابقاً درباره ی همت تولیدات تمیز‌کننده اتومبیل , بحثی اتفاق افتاده بود . یک ادعا این بود که این مواد به جای آنکه روغن نرم‌کننده داشبورد را بده بستان نمایند , در واقعیت روغن‌ها را به مرحله میاورند و موجب تبخیر سریع‌تر آنها می‌گردند . البته , تحقیق دیگری کاملاً عکس این مقاله را نشان بخشید . وازلین میان بسیاری از علاقه‌مندان به خرید خودرو فروش خودرو , آیتم اعتنا است . ارزان است و هیچ ویژگی منفی نشان نمی‌دهد . در همین دربین ایده‌ی فایده از موادی مشابه کرم ضد آفتاب نیز مطرح شد . در آن مجال , این ایده به اندازه‌ی کافی منطقی به حیث می‌آمد , به دلیل آنکه بالاخره این کرم از مضرات اشعه‌ی ماوراء بنفش خودداری می کند . البته مشکل اینجاست که کرم ضد آفتاب جانشین روغن‌ها نمی شود و یا آنان را نگه نمی‌دارد , و علاوه بر این پسماند نامطلوبی بر جای میگذارد . احتمال دارد راه حل نهایی این باشد که متخصص ها پلیمر مواد بهتری را ابتکار عمل کنند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *